ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

* تمامی موارد الزامی ست *
مهم: ایمیل حاوی لینک فعال سازی ممکن است به فولدر spam شما ارسال گردد.
نام و نام خانوادگی
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
ایمیل
تکرار ایمیل
Captcha *
Reload Captcha

ورزش های الکترونیک

 

 

شما می توانید با انتخاب رشته مورد نظر از قسمت بالا, به صفحه آن دسترسی پیدا کنید و در مسابقات هفتگی جی‌جی‌ لیگ شرکت کنید.

همچنین اگر در یکی از این رشته ها فعالیت دارید و یا قصد دارید به صورت حرفه ای در رشته الکترونیک فعالیت کنید, پیشنهاد می کنیم که متن زیر را مطالعه کنید.
خیلی از افراد هنگام شنیدن کلمه ورزش های الکترونیک تعجب می کنند و می گویند: " ورزش های الکترونیکی؟! چطور اسم ورزش رو روش می گذاری؟ این فقط یک بازیه "
ورزش های الکترونیک هم اکنون در جایی ایستاده که شطرنج نیز تجربه اش را داشته است. اکنون شطرنج کاملا به عنوان یک ورزش شناخته شده است و کسی از شنیدن واژه ورزش شطرنج تعجب نمی کند.


با کمی تحقیق در مورد معنی ورزش متوجه می شویم ورزش تنها مربوط به فعالیت های فیزیکی نمی شود و دسته ای به نام mind sports وجود دارد که شامل ورزش هایی است که در آنها ذهن و فعالیت ذهنی معلفه اصلی می باشند.


خیلی از افراد متوجه ورزش بودن این رشته نمی شوند چرا که به بازی های الکترونیکی تنها به عنوان سرگرمی نگاه می کنند و از آن به عنوان  گذراندن وقت استفاده می کنند و در نظرشان بازی کردن کاری بسیار ساده است که با کمی وقت گذاشتن می توان در آن بهترین شد. اما همان طور که می دانیم حقیقت چیز دیگری ست. یک گیمر حرفه ای که در سطح جهانی فعالیت می کند همانند یک ورزشکار در رشته هایی که اکنون به عنوان ورزش واقعی شناخته می شوند "تمرین" می کند. تمرین کردن تفاوت بین ورزشکار رشته الکترونیکی و کسی که تنها بازی می کند است. او در یک بازه زمانی مشخصی تمرین می کند, او مربی دارد, او آنالیزر دارد, او غذایش رو تنظیم می کند, او فعالیت های فیزیکی انجام می دهد تا بدنش در وضعیت مناسبی باشد, او خوابش را تنظیم می کند و … او این فعالیت ها را انجام می دهد تا بتواند ذهنش را آماده نگه دارد. تا بتواند بهترین کارایی از ذهنش را در اختیار داشته باشد.
کسی به غیر از یک گیمر حرفه ای نمی داند که پس از یک مسابقه 1 ساعته گیمر چه فشاری را متحمل شده است. و این کار آسانی نیست.


مثالی که می توان داشت را در رشته های دیگر ورزشی نیز می توان مشاهده کرد. خیلی از مردم یک بار در ماه به استخر می روند تا کمی شنا کنند و لذت ببرند, آن ها به چشم یک ورزش این کار را انجام نمی دهند. آنها می روند که لذت ببرند و احساس آرامش کنند, نمی روند که خود را برای یک مسابقه آماده کنند. این همان تفاوت بین فردی ست که جهت سرگرمی یک بازی را انتخاب می کند و بازی می کند و یا به عنوان یک ورزشکار, رشته ای که مشخصه های ورزش های الکترونیکی دارد را انتخاب و در آن فعالیت می کند.

اما تمرین به تنهایی برای حرفه ای شدن در این رشته کافی نیست, گیمر نیاز به تصمیم گیری و عکس العمل بسیار سریع در مدت زمان خیلی کوتاه است, همچنین نیاز به ذهنی دارد تا با سرعت اتفاقات درون بازی خود را هماهنگ کند.


برای شناساندن ورزش های رایانه ای به عنوان یک ورزش واقعی به مردم, نیاز است که ورزشکار و ارگان های برگزاری نکاتی را رعایت کنند و در انجام آنها بکوشند:

 


ورزشکار:


در اولین قدم, یک گیمر حرفه ای باید خود را به عنوان یک ورزشکار بشناسد. باید بداند فعالیتی که در حال انجام آن است یک ورزش است.
باید دارای اخلاق ورشکاری باشد. اصول اخلاقی را رعایت کند. به ظاهر خود اهمیت دهد و جهت پیشبرد هدف خود, فعالیت های زیر را انجام دهد:

1.غذای سالم بخورید
2.به اندازه کافی  بخوابید و به صورت منظم بخوابید.
3.تلاش کنید شب ها زود بخوابید. صبح ها زمان بهتری برای تمرین هستند چرا که ذهن آماده تراست.
4.در کنار تمرین کارهایی رو انجام بدید که در این راستا کمکتون خواهند کرد. مثل یوگا و فیزیوتراپی. ورزش کنید. این کارها تفاوت رو برای شما رقم می زنند, شما رو آماده می کنند که بدن و ذهنی سالم داشته باشید و شما رو برای بازی های سخت آماده تر می کنه.

 

اگر الان پیش خودتون فکر می کنید که یک گیمر حرفه ای هستید و نیازی به انجام این کارها ندارید, باید بگم که در اشتباه هستید. اگر واقعا می خواهید که در این رشته فعالیت کنید, پیشرفت داشته باشید و در سطح جهانی بتونید خودتون رو معرفی کنید قطعا به این موارد نیاز خواهید داشت.

 

 


ارگان های برگزاری

 

هم اکنون در جهان, فدراسیون جهانی ورزش های اکترونیکی "iesf" به درستی فعالیت های مرتبط با ورزش های الکترونیکی را انجام می دهد. فدراسیون آسیایی ورزش های الکترونیکی "aesf" نیز تشکیل شده و امید داریم با فعالیت هایی که توسط مسئولین در حال انجام است, به زودی فدراسیون این رشته در داخل کشور نیز تشکیل شود.

 

جهت رسیدن به هدف شناخته شدن ورزش های رایانه ای به یک ورزش واقعی, رعایت 5 نکته توسط ارگان ها دارای اهمیت است:


1. تبلیغات موثر جهت تعریف ورزش های رایانه ای, تعریف ورزشکاران رشته رایانه ای, نشان دادن میزان درگیر بودن ذهن در این رشته, رشته های مسابقاتی این رشته, معرفی نقش داوران, معرفی نقش مربی و آنالیزر, نشان دادن تعداد افراد درگیر با این رشته, نشان دادن مسابقات مختلف در کانال های تلویزیونی


2. برگزاری هرچه بهتر مسابقات با تعداد بیشتر رشته ها, و همچنین برگزاری مسابقات در رشته هایی که مردم ارتباط بیشتری با آن ها برقرار می کنند و راحت تر می پذیرند.


3. نظارت بیشتر بر عملکرد ارگان های برگزاری مسابقات توسط انجمن ورزش های الکترونیکی


4. برگزاری لیگ های سالانه در کشور مانند دیگر رشته های ورزشی. به این دلیل که باعث می شود افراد زیادی در فاصله بین برگزاری مسابقات سالانه ملی درگیر این رشته باشند و این خود باعث تبلیغات برای این رشته می شود و افراد حرفه ای تری پدید خواهند آمد.


5. برگزاری کلاس های آموزشی به صورت مداوم


6. پیدا کردن راهی جهت تامین منابع مالی برای برگزاری مسابقات انتخابی و ارسال بازیکنان. نداشتن اسپانسر مناسب, یکی از مهم ترین مشکلات موجود در کشور ماست. این نکته از آن جهت اهمیت دارند که اگر حمایت مالی مناسب وجود نداشته باشند, بحث اعزام بازیکنان به مسابقات جهانی دچار مشکل خواهد شد, این رشته در کشور به حاشیه خواهد رفت, تعداد گیمر های حرفه ای در کشور کم می شود و این موضوع در پیشبرد هدف تاثیر می گذارد.این مشکلی ست که کشور ما به شدت با آن درگیر است.

 

نداشتن حامی در این رشته و عدم مدیریت درست باعث شد که پس از سال 1390, تعداد افراد درگیر با این رشته کاهش پیدا کند. افراد علاقه شان را از دست بدهند. ارگان های کمتری مسابقه برگزار کنند و ... .
 درست است که هنوز کشور ما در این رشته اعزام به مسابقات جهانی را دارد و هر از چندگاهی مسابقاتی برگزار می شود, اما اگر نگاهی به سال های بین 1381 تا 1389 بیندازیم, متوجه خواهیم شد که این رشته اکنون دچار بحران است و باید رسیدگی درست تری به آن شود.


در نهایت به نظر من در آینده ای نزدیک, با تلاش هایی که انجمن ها و iesf خواهند کرد, این رشته تبدیل به یکی از بهترین و پرطرفدارترین رشته های ورزشی در دنیا خواهد شد.

 

نوشته شده توسط جی گیم
مهر ماه 1395

از 28ام مهر ماه میتونید هر هفته با ما در لیگ ورزش‌های الکترونیک جی‌گیم همراه باشید. مسابقات به صورت آنلاین برگزار می‌شود و ثبت نام در آن رایگان است. دوره‌ی اول لیگ جی‌گیم با دو بازی انفرادی FIFA 18 و Hearthstone و یک بازی تیمی Overwatch برگزار خواهد شد. امیدواریم که بتونیم در دوره‌های بعد و در صورت استقبال زیاد گیمر‌ها از این مسابقات، عنوان‌های بیشتری رو به این بازی‌ها اضافه کنیم. 

ggl

donation

second bazibaz tournament site